Grażyna Zakrzewska-Kołtuniewicz, profesor nauk chemicznych, jest kierownikiem Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej (IChTJ). Specjalistka w chemii jądrowej i radiochemii. Ukończyła Inżynierię Chemiczną w Politechnice Warszawskiej, doktoryzowała się w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej, habilitację z inżynierii chemicznej uzyskała w Politechnice Łódzkiej.
Kierowała wieloma krajowymi i międzynarodowymi projektami badawczymi z zakresu wykorzystania procesów separacyjnych w ochronie środowiska, przetwarzania odpadów promieniotwórczych i separacji izotopów. Była koordynatorem projektu Marie Curie Transfer of Knowledge w ramach 6PR „Zaawansowane metody badań i kontroli środowiska”. Kierowała, jako partner, badaniami w wielu projektach EURATOM i projektach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Ekspert Komisji Europejskiej i ewaluator projektów w programach KE: 6PR, 7PR i Horyzont2020.
Prof. Zakrzewska od roku 2009 jest zaangażowana w realizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, kierowała m.in. projektem dotyczącym źródeł pozyskiwania uranu ze złóż krajowych i surowców wtórnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Jest przedstawicielem Polski w Komitecie ds. Gospodarki Odpadami Promieniotwórczymi NEA, w OECD/NEA–IAEA Uranium Group oraz w grupie ekspertów art. 37 EURATOM. Reprezentuje Ministerstwo Edukacji i Nauki w Grupie Roboczej „Energy” European Strategy Forum on Research Infrastructures (ESFRI).
Pełniła przez dwie kadencje funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego, była założycielką WiN-Polska (Women in Nuclear). Jest autorką i współautorką ponad 160 publikacji naukowych, 11 patentów oraz licznych wystąpień konferencyjnych. Jej prace są szeroko cytowane w literaturze specjalistycznej.