Dr Izabela Cieszykowska ukończyła studia wyższe na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskując tytuł magistra chemii w 2000 roku. Swoją karierę zawodową w Zakładzie Badawczym ówczesnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego POLATOM rozpoczęła w 2001 roku. W roku 2007 obroniła pracę doktorską pt. „Elektrochemiczne procesy utrwalania radionuklidów stosowanych w źródłach promieniotwórczych do brachyterapii” w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie, uzyskując stopień doktora nauk chemicznych. W początkowych latach swojej kariery zawodowej dr Izabela Cieszykowska realizowała prace badawcze-rozwojowe w zakresie opracowywania metod wytwarzania zamkniętych źródeł promieniotwórczych stosowanych w brachyterapii, takich jak ziarna jodu-125 i aplikatory oftalmiczne rutenu-106 i jodu-125 oraz źródeł kobaltu-57 stosowanych w spektroskopii Mössbauera. W kolejnych latach dr Cieszykowska skierowała swoje zainteresowania na otrzymywanie radionuklidów stosowanych w medycynie nuklearnej. Uczestniczyła w wielu polskich i międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych poświęconych otrzymywaniu 99Mo z produktów rozszczepienia nisko wzbogaconego uranu-235, alternatywnym do reaktorowej metodom otrzymywania  99Mo i 99mTc w cyklotronie i akceleratorze liniowym, wytwarzaniu 44Sc w cyklotronie oraz 47Sc w reaktorze jądrowym Maria. Ostatnie 4 lata dr Izabela Cieszykowska poświeciła w większości na prace związane z uruchomieniem produkcji farmaceutycznej badanych produktów leczniczych, wytwarzanych obecnie w Zakładzie Badawczym NCBJ OR POLATOM ramach prowadzonego niekomercyjnego badania klinicznego finansowanego przez Agencję Badań Medycznych, pt. „Zastosowanie terapii tandemowej LutaPol/ItraPol (177Lu/90Y-DOTATE) jako skutecznego narzędzia w leczeniu nowotworów neuroendokrynnych, akronim DuoNen”.

Obecnie dr Izabela Cieszykowska pełni funkcję kierownika Pracowni Radionuklidów w Zakładzie Badawczym NCBJ OR POLATOM. Jest współautorem wielu artykułów naukowych w czasopismach o zasięgu międzynarodowym oraz jednego patentu, czynnie uczestniczy w polskich i międzynarodowych konferencjach naukowych. Pełni też rolę recenzenta artykułów w takich czasopismach naukowych jak Nukleonika, Applied Radiation and Isotopes, Journal of Radioanalytical and Nuclear Chemistry, Progress in Nuclear Energy, Daru Journal of Pharmaceutical Science. Jest członkiem XI kadencji Rady Naukowej NCBJ (2021-2025). Dr Izabela Cieszykowska udziela się również w sferze dydaktycznej. Prowadziła zajęcia praktyczne dla studentów studiów doktoranckich w projekcie RadFarm, była promotorem pracy inżynierskiej, obecnie pełni funkcję promotora pracy magisterskiej i promotora pomocniczego pracy doktorskiej. Pełniła funkcję opiekuna naukowego wielu stypendystów zagranicznych oraz praktykantów studiów wyższych odbywających praktyki w NCBJ OR POLATOM.

Dr Izabela Cieszykowska jest ponadto audytorem wewnętrznym sytemu jakości ISO 9001:2015 oraz GMP w Ośrodku Radioizotopów POLATOM. Pełniła też rolę eksperta technicznego MAEA w zakresie GMP w produkcji radiofarmaceutyków.