Dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJ –ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i analiz porównawczych wpływu wytwarzania energii na środowisko i zdrowie człowieka
Rzecznik energetyki jądrowej w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, ekspert ds. bezpieczeństwa jądrowego Komisji Europejskiej i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), wiceprezes Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej SEREN a w latach 2001-2022 przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego w NCBJ. Autor wszystkich obliczeń osłon reaktora MARIA. Wykonał cykl doświadczeń cieplno-przepływowych w rdzeniu reaktora EWA, dzięki czemu moc reaktora EWA podniesiono do 10 MW, kierował rozruchem technologicznym reaktora MARIA i opracował szereg analiz bezpieczeństwa reaktorów energetycznych.
Z ramienia MAEA badał bezpieczeństwo elektrowni jądrowych w Armenii, Bułgarii i Słowacji, prowadził misje MAEA do oceny bezpieczeństwa elektrowni Paks na Węgrzech, Dukowany i Temelin w Czechach, wykonywał analizy bezpieczeństwa EJ Temelin i EJ Mochowce, wykonał ocenę wpływu pomocy Unii Europejskiej na bezpieczeństwo elektrowni jądrowych w Rosji i na Ukrainie z wizjami lokalnymi we wszystkich elektrowniach jądrowych, organizacjach wsparcia technicznego i urzędach dozoru jądrowego tych państw, był jednym z czterech fachowców międzynarodowych powołanych do oceny najnowszych reaktorów III generacji proponowanych dla Wielkiej Brytanii, a w 2011-2012 r. prowadził ocenę bezpieczeństwa bloków jądrowych w EJ Kozłoduj 3 i 4 w ramach akcji stress-testów po Fukushimie.
W czasie pracy w MAEA prowadził też analizy porównawcze wpływu różnych źródeł energii na środowisko i zdrowie człowieka. Jest autorem 4 książek i 250 prac na temat energetyki jądrowej, uzyskał 6 patentów. Był członkiem Komitetu Problemów Energetyki PAN i Komitetu Nauk Radiacyjnych PAN, przedstawicielem Polski w Komitecie Energetyki Jądrowej UNIPEDE i w Komitecie Energetyki Jądrowej ISO. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta, Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.